Пытанні харчавання © Дзіцячы сад №69 г.Баранавічы

Пытанні харчавання

Паважаныя бацькі

Прапануем азнаёміцца з сістэмай харчавання ў дзіцячым садзе, утрыманнем прыкладнага двухтыднёвага меню, з натуральнымі нормамі харчавання для дзяцей дашкольнага ўзросту, асаблівасцямі складання дзіцячых рацыёнаў харчавання, Атрымаць рэкамендацыі спецыялістаў па індывідуалізацыі харчавання.

Нарматыўнае прававое забеспячэнне арганізацыі харчавання ва ўстановах адукацыі.

Здаровае харчаванне нашых дзяцей-аснова здаровага ладу жыцця, галоўны інструмент у аркестры здароўя, залог здароўя нацыі і заўтрашняга дня.

Арганізацыя харчавання дзяцей у дашкольнай установе, якое бярэ курс на аздараўленне дзяцей і аптымізацыю фізічнага выхавання, таксама патрабуе пэўнай сістэмы працы, якая забяспечыць якасць гэтага важнага рэжымнага моманту, індывідуалізацыю, збалансаванасць, бяспеку.

Складанне дзіцячых рацыёнаў харчавання

Харчаванне ў дзіцячым садзе ажыццяўляецца на аснове прыкладнага 10-дзённага меню, распрацаванага з улікам патрабаванняў заканадаўчых актаў, марфалагічных і функцыянальных асаблівасцяў дзіцячага арганізма. Меню складаецца з улікам натуральных нормаў харчавання рознай працягласці знаходжання, сезоннасці. Пры складанні меню ўлічваецца, што адны прадукты павінны ўваходзіць у рацыён дзяцей штодня, іншыя - 2-3 разы на тыдзень. Так у меню дзяцей кожны дзень неабходна ўключаць ўсю сутачную норму малака, каровінага і расліннага алею, цукру, хлеба. Дапускаюцца адхіленні+, - 10%.

Прыкладныя МЕНЮ для выхаванцаў саду па рэжыму знаходжання 10,5 гадзін у летне-восеньскі перыяд.

Прыкладныя МЕНЮ для выхаванцаў саду па рэжыму знаходжання 10,5 гадзін у зімова-вясновы перыяд.

Прыкладныя МЕНЮ для выхаванцаў саду па рэжыму знаходжання 12 гадзін у зімова-вясновы перыяд

Прыкладныя МЕНЮ для выхаванцаў саду па рэжыме знаходжання 12 гадзін у летне-восеньскі перыяд.

Фотаматэрыялы

• Телеграм-бот  «Здоровое питание г. Барановичи»