Гісторыя, традыцыі і дасягненні © Дзіцячы сад №69 г.Баранавічы

Гісторыя, традыцыі і дасягненні

Стварэнне традыцый у дзіцячым садзе і іх перадача наступнаму пакаленню выхаванцаў – неабходная і патрэбная праца. Традыцыі адыгрываюць вялікую ролю ва ўмацаванні сяброўскіх адносін, аказваюць вялікую дапамогу ў выхаванні дзяцей. Традыцыі, у якіх дзеці прымаюць непасрэдны ўдзел усе разам і з педагагічнымі работнікамі, трывала адкладаюцца ў дзіцячай памяці і ўжо непарыўна звязаны з дзяцінствам, з успамінам аб установе дашкольнай адукацыі, як аб родным агульным доме, дзе кожнае дзіця любім і паважаем.

У нашай установе дашкольнай адукацыі ёсць склаліся традыцыі, якія знайшлі водгук у сэрцах не аднаго пакалення выхаванцаў. Гэтыя традыцыі з вялікім задавальненнем прымаюцца дзецьмі і бацькамі, удасканальваюцца і прымнажаюцца.

Свята восені

Выстава вырабаў "Восеньская фантазія"

Выстава навагодніх вырабаў

Удзел у фестывалі "Я-даследчык"

Новы год

"Прышлі калядкі, бліны ды аладкі"

Акцыя"Пакармі птушак зімой"

Спартыўнае свята "тата, мама, я-спартыўная сям'я"

Масленіца

8 сакавіка

Выпускны.

9 мая Дзень Перамогі

Дзень абароны дзяцей"Лета сустракаем"

Дзень здароўя

Дзень бяспекі жыццядзейнасці

Дзень нараджэння

Святкаванне дня нараджэння развівае здольнасць да суперажывання радасных падзей, выклікаць станоўчыя эмоцыі, падкрэсліць значнасць кожнага дзіцяці ў групе.

Удзел бацькоў і дзяцей групы ў справах дзіцячага сада

Сумесны ўдзел бацькоў і дзяцей ва ўборцы, азеляненні добраўпарадкаванні ўчастка групы развівае пачуцці датычнасці з калектывам дзіцячага сада (дзеці, бацькі, супрацоўнікі).

Пасяджэнне бацькоўскага клуба "Сем + Я"

Удзел бацькоў у конкурсах

Вялікую ролю ва ўсталяванні добразычлівай атмасферы ў сям'і, пашырэнні ведаў дзяцей аб сваіх блізкіх людзях гуляе далучэнне дзяцей і бацькоў да сумеснай творчасці. Рэгулярна ў дзіцячым садзе праходзяць конкурсы сумеснай творчасці дзяцей і бацькоў.

Сустрэчы з цікавымі людзьмі

Пашырэнне кантактаў з дарослымі людзьмі, азнаямленне з прафесіямі, бытавымі абавязкамі і захапленнямі дарослых - усё гэта спрыяе развіццю камунікатыўных навыкаў.

Традыцыйна праходзяць сустрэчы з супрацоўнікамі ГРАНС, ДАІ, і інш.

Традыцыі спрыяюць развіццю пачуцця датычнасці супольнасці людзей, дапамагаюць дзіцяці асвоіць каштоўнасці калектыву, прагназаваць далейшыя дзеянні і падзеі.

Праект будынка ўстановы дашкольнай адукацыі быў апублікаваны ў газеце" Чыгуначнік Беларусі " 4 снежня 1981 года.

Загад намесніка начальніка Беларускай чыгункі Казлова В.П. ад 29 кастрычніка 1982 года аб адкрыцці ўстановы дашкольнай адукацыі.

Архіўная даведка

1983 г

1988 г.

Стадыі станаўлення і развіцця Гуда "Яслі-сад № 69 г. Баранавічы"

1982-1986 гг. - стадыя станаўлення
Загадчык-Чарушина Алена Сяргееўна.

Асноўныя напрамкі:

* Удасканаленне матэрыяльна-тэхнічнай базы.
* Падбор педагагічных кадраў.

1987-1989 гг.
Загадчык-Галіна Уладзіміраўна Патоцкая.

* Здароўезберагальных тэхналогій.
* Азеляненне тэрыторыі.
* Будаўніцтва хоздвора.
* Выраб спартыўнай пляцоўкі, стадыёна, спарткомплексу.

1989-1995 гг.

Загадчык-Рыма Васільеўна Мікалаева.

Асноўныя напрамкі:
* Укараненне педагогікі м. Мантэсоры ў практыку работы.
* Супрацоўніцтва з Брэсцкім дзяржаўным інстытутам а. с. Пушкіна.
* Развіццё маўлення выхаванцаў праз Тэатральна-мастацкую дзейнасць.

1995-2004 гг.

Загадчык-Галіна Аляксандраўна Кендыш.

Асноўныя напрамкі:
* Ўсебаковае развіццё асобы дзіцяці праз гуртковую працу (студыі выяўленчага мастацтва).
* Стварэнне тэатра»Батлейка".
* Стварэнне танцавальнага гуртка, спартыўнага гуртка.

З 2004 г. - па цяперашні час

Загадчык-Анжаліка Іванаўна Ермаковіч.

* Фізкультурна-аздараўленчае.
• Інтэлектуальны.
• Эстэтычны.
Мэты дзейнасці:
1. Садзейнічаць ахове і ўмацаванню фізічнага і псіхічнага здароўя дзяцей, фарміраванню асноў здаровага ладу жыцця.
2. Забяспечыць паўнавартаснае, своечасовае і гарманічнае развіццё асобы дзіцяці, яго творчага патэнцыялу.
3. Стварыць кожнаму дзіцяці ўмовы для найбольш поўнага раскрыцця яго ўзроставых магчымасцяў і здольнасцяў у розных відах дзейнасці.
4. Ўкараненне каштоўнасна-нарматыўнай мадэлі прафесійнай дзейнасці педагога ва ўстановах дашкольнай адукацыі.
5. Актыўнае супрацоўніцтва па рэалізацыі сістэмы работы, накіраванай на ўзаемадзеянне ўстановы дашкольнай адукацыі і сям'і.